PoradyZarabianie

Jak odpowiedzialność wpływa na jakość twojej pracy?

Jak odpowiedzialność wpływa na jakość twojej pracy?

Mimo że na co dzień unikamy odpowiedzialności, bo kojarzy nam się ona z czymś negatywnym, a czasem nawet niebezpiecznym, to jej obecność w naszym życiu jest wręcz konieczna. Bez niej nie znajdujemy motywacji, nie rozumiemy, po co w zasadzie pracujemy i żyjemy, a do tego traktujemy wszystko wokół jako niezależną od nas, szarą masę, której nie możemy w żaden sposób zmienić i dostosować pod siebie.

Wiesz, że coś zależy od Ciebie

Choć są osoby, dla których jakakolwiek odpowiedzialność to za dużo, to większości z nas jest ona niesamowicie potrzebna. Dzięki niej czujemy, że w końcu coś zależy od nas. Uświadomienie sobie, że projekt, którym obecnie się zajmujemy, będzie wyglądał dokładnie tak, jak go przygotowujemy, jest dla wielu motywujące.

Odnalezienie sensu naszego działania w tak małych rzeczach jest dobrym początkiem dla każdej osoby, która często czuje się beznadziejnie i nie może zebrać się do pracy, bo czuje, że to i tak niczego nie zmieni. Twój wkład zawsze jest znaczący, nawet jeśli Ty sam nie jesteś w stanie go dostrzec.

Uczysz się ponosić konsekwencje

Konsekwencje nie kojarzą Ci się zapewne z niczym sympatycznym, ale wbrew pozorom nie są też niczym złym. Każda osoba musi nauczyć się ponosić konsekwencje swojego zachowania, a nic nie pomoże nam w tym lepiej, niż poczucie odpowiedzialności.

Kiedy przywiązujemy się do czegoś, zaczynamy czuć, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby efekty był jak najlepszy. Kiedy się nam nie udaje, ponosimy konsekwencje, które nie muszą być jednak dotkliwe. Uczą nas, jak radzić sobie w smutnych i przytłaczających sytuacjach, a do tego przygotowują nas na przyszłe porażki i rozczarowania.

Podchodzisz do swojego życia jak do swojej własności

Kiedy uświadomisz sobie, że jesteś odpowiedzialny za swoje życie, będziesz wiedział, że należy ono do Ciebie. To twoje działania określają, gdzie znajdziesz się za rok. Zrozumienie, że twoje życie to największy element, za który jesteś odpowiedzialny to pierwszy krok do odzyskania nad nim kontroli i pokochania go na nowo. Kiedy pogodzisz się ze sobą i znajdziesz dla siebie sens, będziesz w stanie osiągnąć wszystko, nawet jeśli do tej pory wydawało się to być zupełnie poza twoim zasięgiem.

Twoje życie zależy tylko od Ciebie, a więc jesteś za nie odpowiedzialny. Teraz to Ty przejmujesz stery i wyznaczasz sobie nowy kierunek.

Więcej artykułów o rynku pracy i biznesie znajdziesz w serwisie www.wfirmie.pl.