Biznes

Czym jest gospodarka cyrkularna w modzie?

Czym jest gospodarka cyrkularna w modzie?

Według kilku organizacji pozarządowych gospodarka cyrkularna w modzie to system, w którym zasoby są regenerowane i krążą pomiędzy różnymi ekosystemami, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność, tak aby na koniec wróciły do natury jako w pełni wykorzystany produkt.

W tym sensie gospodarka cyrkularna lub model cyrkularny to myślenie o wytwarzaniu produktów, które nie kończą się wyrzuceniem po jednym użyciu, ale które mają co najmniej dwa lub trzy kolejne zastosowania po tym, jak zostały „wyrzucone” przez pierwsze ogniwo łańcucha.

W odniesieniu do mody, przedmioty takie jak odzież, czy akcesoria które opierają się na gospodarce cyrkularnej, dążą do tego, aby były zaprojektowane w taki sposób, aby były wydajne w ich użyciu, ich materiałach, ich biodegradacji i ich recyklingu. Nie wspominając o tym, że projektanci starają się również utrzymać wysoki stopień zrównoważenia w praktykach przedprodukcyjnych i produkcyjnych, czyniąc życie satysfakcjonującym dla wszystkich zaangażowanych.

Poza produktami, które są przyjazne dla środowiska, model gospodarki cyrkularnej jest dość prosty do wyjaśnienia. Wyobraź sobie, że produkty, które używasz, są ostatnim ogniwem łańcucha. Kiedy zużywasz swoje ubrania do tego stopnia, że się psują lub nie są już funkcjonalne, wtedy przekazujesz je do innego ogniwa, które zajmuje się recyklingiem lub upcyclingiem, czyli sposobem przetwarzania ubrań, aby dać im drugie życie.

Po odnowieniu i recyklingu, odzież może być ponownie wystawiona na sprzedaż i ponownie wykorzystana przez kogoś innego, dopóki odzież nie wykaże oznak znacznego użycia ponownie. Ale jeśli nie, materiały są wykorzystywane w inny sposób, jako kompost, jako przedmioty gospodarstwa domowego. W https://www.alestyl.pl znajdziesz ciekawe pomysły na ponowne wykorzystanie ubrań.

Termin circular fashion lub circular economy w modzie, zaczął być używany w 2014 roku i obecnie stał się tak popularny, że wiele marek wybrało ten model produkowania zrównoważonej odzieży, który pozwala im nadać ciągłość swoim produktom. W tym sensie gospodarka cyrkularna dąży do tego, aby nie generować odpadów, a tym samym mało zanieczyszczeń.

W gospodarce cyrkularnej chodzi również o to, aby wszystkie zasoby wykorzystane do wytworzenia produktów nadal krążyły w jak największym stopniu w różnych produktach, aby można było je wykorzystać i ponownie użyć, aby nie trafiały tak szybko do kosza na śmieci. Model ten jest stosowany w modzie i innych branżach. Możesz to nawet zastosować do produktów w swoim domu, na przykład zamiast kupować nowe torby nadające się do recyklingu, użyj tej, którą już masz. Jeśli kupiłeś plastikową butelkę, nie wyrzucaj jej i używaj jej przez dłuższy czas, napełniając ją kilka razy itp.