Porady

Praca jako stewardessa w samolocie – co robi i ile zarabia?

Praca jako stewardessa w samolocie – co robi i ile zarabia?

Stewardessa to zawód dla osób, które lubią podróżować i lubią kontakt z ludźmi. Jest to zawód, gdzie nie boimy się wyzwań i przede wszystkim latać samolotem.

Kto może zostać stewardessą lub stewardem?

Osoba starająca się na stanowisko stewardessy musi być osobą pełnoletnią, niektóre linie lotnicze wymagają ukończenia 21 roku życia. Stewardessa lub steward musi być osobą przede wszystkim zdrową i perfekcyjnie znać przynajmniej jeden język obcy, najlepiej angielski i co najmniej jeden język europejski.

Jakie zatem kwalifikacje musi mieć osoba ubiegająca się na stanowisko stewardessy?

W tej kwestii nie ma to znaczenia, taka minimalna granica to zdana matura, czyli œykształcenie średnie. Osoba na tym stanowisku musi być osobą dyspozycyjną, życie prywatne idzie na drugi plan. Dlatego musisz być dostosowany do grafiku z góry narzuconego. Jest również brany wzrost kandydata na to właśnie stanowisko, a jest to min.165 cm wzrostu w przypadku kobiet u mężczyzn jest wymagany 175 cm wzrostu. Kolejny aspekt to umiejętność pływania, która jest brana podczas rekrutacji, nie można posiadać tatuaży w miejscach widocznych dla otoczenia i nie można posiadać dużej wady wzroku.

Jakie zadania ma stewardessa na pokładzie samolotu?

Stewardessa należy do personelu pokładowego , które jej zadaniem jest obsługa pasażerów samolotu. Zakres obowiązków stewardessy wchodzi przede wszystkim bezpieczeństwo lotu, kiedy przed wylotem wyjaśnia zasady bezpieczeństwa, dba o bagaż podręczny, a w zasadzie jego prawidłowe umieszczenie.  Upewnia się czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa i co niekiedy się zdarza rozwiązuje konfliktowe sytuacje między pasażerami.

Ile zarabia stewardessa?

Wszystko zależy jakimi liniami właśnie będzie pracować, podróżować stewardessa. Linie lotnicze tych bogatszych krajów azjatyckich płacą o kilkakrotnie większe kwoty niż konkurencja. Taki średni miesięczny zarobek stewardessy to około 5 tysięcy złotych do nawet 14 tysięcy złotych. Również kolejnym czynnikiem, jaki ma wpływ na zarobki to doświadczenie, które ma stewardessa, czy dodatkowo jeszcze znajomość języków obcych. Również ma wpływ zakres obowiązków jakie wykonuje stewardesa podczas lotu.

Jak więc widać taka praca to nie tylko praca dla kobiet, a mężczyźni również mogą się ubiegać o to stanowisko. Bycie stewardesą czy stewardem jest świetnym doświadczeniem życiowym, wzbudza ciekawość. Stewardessa powinna wzbudzać zaufanie, być osobą komunikatywną i otwartą na innych. Pamiętajmy, ze kluczowym aspektem jest mieć dużą odporność na stres i pewna siebie.

Źródło: https://pracowity.pl/