BiznesPorady

Który dzień jest najlepszy na założenie JDG w Polsce?

Który dzień jest najlepszy na założenie JDG w Polsce?

Pomimo wielu zmian podatkowych i ciężkiej sytuacji gospodarczej w Polsce, sporo osób wciąż decyduje się na otwarcie działalności gospodarczej w naszym kraju. Sporo osób próbuje swoich sił nieco po omacku. Z tego powodu nie doświadczeni przedsiębiorcy popełniają proste błędy już na samym początku. Dlatego warto zaczerpnąć nieco informacji, aby nie utrudniać sobie drogi w biznesie już od samego początku. Tak więc kiedy jednak jest najlepszy moment na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce?

Niższe składki, a więc preferencyjny ZUS dla działalności gospodarczej na start

Na początku warto zaznaczyć, że w Polsce od pewnego czasu nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, dzięki której przez 24 miesiące można skorzystać na niższej wysokości składki ZUS. Oczywiście aby móc skorzystać z ulgi na start, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Jedną z nich jest ta, aby nie prowadzić działalności gospodarczej w Polsce na 60 miesięcy przed ponownym jej otwarciem wraz z ulgą. Oprócz tego nowa firma nie może także skupiać się na świadczeniu usług byłemu pracodawcy.

Który dzień jest najlepszy na założenie firmy w Polsce?

Nie wszyscy wiedzą, że w prosty sposób można wydłużyć obowiązującą ulgę na start. W tym celu wystarczy zadbać o to, aby nie zakładać firmy pierwszego dnia miesiąca. Wtedy można jeszcze bardziej skorzystać na uldze mały ZUS. Mieszkańcy Zgierza mogą sprawdzić godziny otwarcia urzędu na stronie zgierzinfo.pl. Chociaż obecnie można założyć firmę również przez internet.

Przepisy jasno określają, że preferencyjny ZUS obowiązuje przez pełne 24 miesiące. Oznacza to, że zakładając firmę co najmniej drugiego dnia miesiąca, faktyczny okres 24 miesięcy rozpocznie się dopiero od przyszłego miesiąca. Dzięki temu prostemu „trikowi” można w prosty sposób legalnie uniknąć płacenia składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym miesiącu funkcjonowania firmy.

Prowadzenie JDG w Polsce jest sposobem na życie dla wielu osób. Oczywiście wciąż pewna część nowo otwartych działalności jest niestety zamykana w ciągu pierwszego roku lub kilku lat. Na szczęście nowa firma może skorzystać z ulgi, dzięki mały ZUS zmniejszy początkowe koszty. Na pewno warto wykorzystać preferencyjny ZUS, a mając na uwadze to, aby firma nie została założona pierwszego dnia miesiąca, można tak naprawdę wydłużyć okres o kolejny miesiąc.